Zaskórniki to problem wielu osób, a zwłaszcza tych o cerze tłustej oraz mieszanej. Nieestetyczne kropki, które pojawiają się najczęściej na nosie lub brodzie, a czasem na policzkach, to zatkane wydzielanym przez skórę sebum pory, które możemy oczyszczać, stosując odpowiednie kosmetyki. Jak zatem usunąć zaskórniki dzięki odpowiedniej pielęgnacji twarzy? Podpowiadamy.
Czym tak naprawdę są zaskórniki i jak powstają?
Na powierzchni naszej skóry znajdują się niewielkie otwory, które nazywane są porami. Umożliwiają one ujście produkowanego przez skórę łoju i sebum. Złuszczający się codziennie naskórek w połączeniu z wydzielinami tworzy na powierzchni skóry tak zwaną warstwę hydrolipidową, która ma za zadanie chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, jak chociażby smog czy dym.
W przypadku, gdy skóra nie jest odpowiednio oczyszczana i pielęgnowana, a w dodatku produkuje ona zbyt dużo łoju i sebum, pory skóry mogą się zatykać. W ten sposób powstają zaskórniki, czyli nieestetyczne, ciemne lub jasne grudki, które widoczne są na powierzchni skóry. Tworzą się najczęściej na nosie i brodzie oraz na skórze wokół nosa. Są to miejsca szczególnie skłonne do nadmiernego przetłuszczania się.
Zaskórniki a ich typologia
Dwa najczęściej występujące typy zaskórników to te otwarte oraz zamknięte. Zaskórniki otwarte to charakterystyczne czarne kropki na skórze twarzy. Są one efektem zalegania zanieczyszczeń w porach skórnych, a także aktywności bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Ciemny kolor to wynik procesu utleniania się masy łojowo-rogowej oraz oznaka rozwijającego się stanu zapalnego.
Z kolei zaskórniki zamknięte przyjmują postać jasnych, niewielkich grudek, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Można je jednak dostrzec po lekkim napięciu skóry lub pod warstwą nieodpowiednio wykonanego makijażu. Wykwity podskórne często przypominają kaszkę, a ich usunięcie stanowi większe wyzwanie niż w przypadku zaskórników otwartych.
Jak usunąć zaskórniki dzięki dobrej pielęgnacji?
Zależnie od rodzaju cery każdy odpowiedź na pytanie – jak pozbyć się zaskórników, będzie wyglądała inaczej. Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o odpowiednie i regularne oczyszczanie skóry dwa razy dziennie. Z samego rana pozbywamy się sebum oraz łoju wyprodukowanego przez naskórek w ciągu nocy, gdy przechodzi ona najintensywniej proces regeneracji. Z kolei wieczorem zmywamy ze skóry makijaż, zanieczyszczenia z całego dnia i umożliwiamy w ten sposób skórze oddychanie.
Prawidłowe oczyszczanie skóry powinno opierać się na trzech podstawowych etapach: demakijażu, właściwym oczyszczeniu skóry twarzy i nawilżeniu jej. Dodatkowo warto tonizować twarz odpowiednim dla naszego typu skóry tonikiem. Demakijaż najlepiej wykonywać przy pomocy płynu micelarnego, który dzięki właściwościom przyciągającym cząsteczki pozwoli nam z łatwością usunąć makijaż.
Krem nawilżający do twarzy – czy pomoże w eliminacji zaskórników?
Nawilżający krem do twarzy w przypadku zaskórników wbrew pozorom jest bardzo istotny. Dzięki swoim składnikom aktywnym pozwala odpowiednio nawilżyć, a co za tym idzie, powstrzymać nadmierne wydzielanie sebum z porów. Dodatek witaminy C i E dodatkowo mocno rozświetla skórę i wyrówna jej koloryt. Zawarte są w nich również ceramidy. Więcej o aplikacji można znaleźć pod ceramidy jak stosować.
Jest to kosmetyk na tyle uniwersalny, że można go stosować kilka razy dziennie. Dzięki niemu oraz innym odpowiednim kosmetykom jesteśmy sobie w stanie odpowiedzieć na pytanie: jak usunąć zaskórniki? Poprawna pielęgnacja może w dużej mierze przyczynić się do zażegnania tego problemu.