Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu to najpopularniejszy powód za sprawą którego decydujemy się przejść na dietę. Nie jest jednak tajemnicą, że sukces w walce o dobrą prezencję tej okolicy odnosi tylko niewielki procent osób odchudzających się. Dlaczego spalenie tłuszczu z brzucha jest tak trudne?
Skąd bierze się tłuszcz na brzuchu?
Charakterystyczna, czy też znienawidzona, oponka w okolicy brzucha i bioder to rzadko efekt wynikający wyłącznie z nadmiaru kalorii w diecie. W zdecydowanej większości przypadków to kumulacja co najmniej dwóch czynników. Często wynika z niewłaściwych proporcji makro w diecie czyli nadmiaru węgli i tłuszczu. Innym popularnym powodem gromadzenia się komórek tłuszczowych w tej okolicy jest siedzący tryb życia oraz stres. Tu warto wspomnieć, że stres to nie tylko nerwy, których jesteśmy świadomi, ale też napięcie wynikające chociażby z problemów ze snem!
Jak schudnąć z brzucha?
Żeby skutecznie, czyli nie tylko szybko ale i trwale, odchudzić te okolicę nie wystarczy przejść na dietę redukcyjną. W zdecydowanej większości przypadków ujemny bilans kaloryczny pozwala odnieść tylko połowiczny sukces. Konieczne jest precyzyjne zdiagnozowanie i usunięcie pozostałych czynników. Należą do nich stres, brak snu, siedzący tryb życia oraz dysfunkcje funkcjonowania przewodu pokarmowego. W praktyce oznacza to, że pomocne w tej walce okazać się mogą:
- joga, pilates lub stretching, szczególnie okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
- ćwiczenia oddechowe pozwalające redukować stres,
- preparaty pozwalające odbudować florę bakteryjną jelit.
Co jeśli oponka mimo wszystko nie chce zniknąć?
Pamiętaj, że okolica brzucha to pierwsze miejsc w którym organizm zaczyna odkładać zapasy. Stąd też, niestety, jest też ostatnim miejscem z którego czerpać będzie zapasy. Jeśli jesteś osobą u której tłuszcz stanowi więcej niż 30% masy ciała usunięcie tłuszczu z brzucha może potrwać nawet pół roku! W takim przypadku pozostaje uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie trzymać dietę. Unikaj jedynie drastycznego ograniczania ilości posiłków, gdyż zbyt radykalne cięcie kalorii może niekorzystanie wpływać między innymi na jakość snu. W miarę upływu czasu poleca się raczej zwiększanie ilości ruchu lub wprowadzanie nowych form aktywności fizycznej.